Otse põhisisu juurde

Tere armas inimene!

Soovin, et sinu uus aasta, mis sedapuhku juba 2014. numbrit kannab, tooks sulle rahu ja sügavate südamesoovide täitumist. Mina lubasin endale, et hakkan aasta algusest blogi pidama ja nüüd sellega tasahilju alustangi. Minu idee on jagada selle päeviku läbi mõtteid, mis kannustatud meie esivanemate pärimusest, loodusrahvaste maailmanägemisest ja meie igapäevasest argisest olemisest, mis püüdleb kooskõla poole enda ja end ümbritsevaga. Ega täpselt ma ei tea, mis mõtteradadele ma  satun, aga küsimused sellest, kuidas meie esivanemate pärimus ja kaasaeg kokku kõlavad, on mind juba mitu aastat saatnud - küllap ka sellel aastal.  Tahaksin seda kuidagi lihtsalt ja loomulikult kirja panna, et   seeläbi mõeldut korrastada ja samas anda sellele võimalus edasi levida ja teisigi inspireerida.

 Ajamustrid mõjutavad ju ühel või teisel viisil meid kõiki.  Olgu see siis universumi, meie maa, rahva, või meie endi ajalugu, ikka on ajal kombeks moodustada rütmilist järjepidevust, mingit kordumist ja vaheldumist, varieerumist ja loomist üha uuesti ja uuesti.  Nõnda saavad maalitud meie kehasse, aga ka vaimu ja meid ümbritsevasse laiemalt, paljud mustrid. Nimetan neid siis ajamustriteks.  Üks osa neist mustritest on toetavad ja aitavad meil oma igapäevaseid toimetusi teha. Teine osa, võivad aga vastupidiselt meid tagasi hoida ja ka vaimset või füüsilist valu tekitada. Siinkohal tulebki tähelepanelik olla ja püüda märgata, mis on päris ja meie sügava olemisega resoneerub ning, mis seda mitte ei ole.

Sügava olemise all, pean ma silmas meie algupära, mis igal rahvusel on unikaalne ning millest johtub omakorda keel, kultuur ja maailmatunnetus. Paraku on just ajaloomustrid tinginud selle, et paljudel rahvastel on läbi lõigatud nende juured, identiteet ja oskus oma algupära kuulata. Kuidagi eredalt tuli praegu meelde üks stseen Pöffil nähtud Inuitide filmist, kus vana šamaan oli sunnitud ära saatma oma kaitsevaimud, et vastu võtta oma kogukonnale uus usk.  Samamoodi oleme meie olnud sunnitud palju endale ja meie kultuurile olulist ära unustama. Aga see ei ole siiski pöördumatu protsess.

Uskudes muistseid mõtlejaid ja kaasaegseid vaimseid õpetusi, on meil võimalik oma esivanemate tarkusi meelde tuletada. Kõneles Platon, et hingel on sünnieelne eksistents univesraalses ideede maailmas, taas kehasse asudes aga hing unustab ideedemaailmas nähtu, ent seda unustatut on võimalik taas meelde tuletada. Kirikuisa Augustinus uskus teadmistesse, mis on meis endas (mitte väljaspool), mida on võimalik mäletada ning Hegel pidas inimese arengu oluliseks osaks ise ense alguse ja algupära meenutamist ja selle juurde naasmist.  Olen minagi seda usku, et pärisolemist saab endas üles äratada. Minu jaoks on see olnud (ja ikka veel on)  põnev avastusretk, mis on järjest süveneva iseloomuga.  Seda rännakut ma soovingi jagada ja kutsuda teisigi neid radu avastama. 

NB! Siinkohal vabandada oma vigase grammatika pärast. (Mul on kerge düsgraafia) Oma ametlikud kirjutised, lasen alati üle toimetada, ja pean ka ise lugu korrektselt vormistatud tekstidest, aga siia soovin kirjutada otse ja nii nagu info jookseb.  

Maagilist uut aastat! 

  

Kommentaarid

  1. Mulle meeldiks, kui natuke rohkem lõike oleks - teeks lugemise lihtsamaks lihtsalt. Muidu aga juba ootan, mis siin sellest välja koorub :)

    VastaKustuta
  2. Aitäh Agnes. Tekitan kohe lõigud.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Astusin mugavustsoonist välja!

M a pole nüüd päris pikka aega jälle kirjutanud ja selleks on olnud erinevaid põhjuseid. Aasta esimene pool oli tõesti töine ja sealt edasi hakkasid hoogu koguma suured sisemise heitlused, et kuidas siis tööalaselt edasi toimetada. Ühes punktis otsustasin, et lähen endisele töökohale tagasi, kust lapsepuhkusele jäin. Alustasin juunis, just siis kui teised hakkasid vaikselt suvesuminas kulgema. Ehkki minu endised töökaaslased võtsid mind soojalt vastu, hakkas mul erinevate asjade kokkujuhtumise pärast siiski ühel hetkel "rinnus pigistama". Pidin nentima, et nii mina ise, kui ka suurem organisatsioon, kuhu meie asutus kuulus, oli vahepeal muutunud ja nii ei kulgenud kõik päris nii nagu olin endale ette kujutanud. Viljandi folgi viimasel päeval, Paabli kontserdil, lihtsalt lahistasin nutta sellest suurest segadusest, mis mu sees oli. Mu hing karjus, et ta tahab luua oma loomingut ja ajada oma asja, aga mõistus ütles, et see ei ole majanduslikult võimalik. Selles tupikutundes ela

Minu ILU ja NAUDINGUTE aasta 2023

Uhh, aasta on alanud tormiliselt (ja tegelikult eelmine aasta juba lõppes tormiliselt) nii, et blogi polegi jõudnud kirjutada. Universum nimelt võttis mu soove kuulda ja tõi mulle ühe suurema tellimustöö ja avas veel mõned uued uksed nii, et on olnud töine aeg ja läheb veel töisemaks. AGA maailmas ja mu enda elus toimuvate protsesside loogika vastaselt otsustasin, et pühendan 2023 aasta ilule ja naudingutele. Ilule nii minu sees kui ka ümber ja naudingutele kõige laiemas mõttes. Nii, et püüan võtta ka oma tööülesandeid naudinguga ja lahendada neid mängleva kergusega. Kas see õnnestub, eks see paistab, aga soov on juba pool võitu! Mida ma pean silmas ILU all?  Esiteks on ilu ja tervis on minu jaoks üsna lähedaselt seotud, samuti seostub iluga minu jaoks eneseväärtustamine ja enda eest hoolitsemine.  Ilu väljaspool mind tähendab aga minu kodu ja keskkonda, kus ma viibin, samuti meelelisi elamusi ja kogemusi. Kõige otsesemalt tähendab ilu praeguses kontekstis aga ilumaailma, milles ma

Vaimsest ja füüsilisest väsimusest

Üleeile hommikul ärkas mu poja kell viis hommikul. See on tavaline, sest kella keeramine teda ei kõiguta. Kuna Oliveril on tööpäev, haaran poja sülle ja viin ta teise tuppa, et Oliver saaks magada. Istun lapsega põrandal ja vaatan, kuidas ta mängib. Mu keha ja vaim ei taha ärgata kell viis hommikul. Ma tahaksin olla sooja teki all, mitte siin põrandal. Väljas on veel pime. Tunnen, et olen nii vaimselt kui ka füüsiliselt väsinud. On olnud tegusad, ent samas ka pisut pingelised ajad.  Teen tänulikkuse harjutust ja loetlen endale asju, mille eest saan praegu tänulik olla. Loen ka mõttes palve enda ja kõigi lähedaste eest. Tunnen, et hakkab parem. Seejärel küsin, mida ma saan praegu enda heaks teha? Krapsan põrandalt püsti, lähen panen endale tee tõmbama ja süütan laual küünla .  Pistan tükikese tumedat šokolaadi põske ja teen endale klaasi kihisevat c-vitamiini jooki. Nii, mida ma veel saan enda heaks teha? Meenub, et juba pool aastat tagasi ostsin endale uue kuivharjamise harja, aga