Otse põhisisu juurde

Depressioonist võib jääda sõltuvusse!

NB! Selles postituses jagatud mõtted on suunatud vaimse tervise probleemide ennetamiseks. Juhul kui juba on tekkinud depressioon või mõni muu vaimse tervise häire, tuleb sellele läheneda teaduspõhiselt.  

Sain hiljuti raamatut "Zen ja oskus olla õnnelik" lugedes teada, et need rakud, mis on tekkinud meie kehas sellel ajal, kui olime kurvad või masendunud, janunevad hiljem kurbuse ja masenduse järgi ning annavad seda infot omakorda järgmistele rakkudele edasi. Samas õnnelikel hetkedel tekkinud rakud, kannavad edasi õnnelikku informatsiooni, oskavad tunda õnnetunnet ja janunevad heade tunnete järgi. (Olgu öeldud, et ühes tunnis tekib inimkehas umbes 18 miljardit uut rakku.)  

See avastus kinnitas minu jaoks veelkord, et kurvameelsuses "mõnuleda" pole mõtet. (Mina kippusin kunagi mõnulema.) Kui on raske, paha, ebamugav, pole mõtet selle tunde sisse järjest sügavamale kaevuda. Sellel ajal kui me selles tundes püherdame, toodab meie keha depressiooni järgi janunevaid rakke, mis loovad suurema tõenäosusega haiguskoldeid. Toites oma keha negatiivsete tunnetega, võib meie keha sõna otseses mõttes jääda deprssioonist sõltuvusse ja see tekitabki pikemas perspektiivis sügavamaid vaimse tervise probleeme. 

Seepärast on esmatähtis, et me õpiksime enda käest küsima: Mida ma saan praegu enda heaks teha? Kuidas ma saan oma meeleolu parandada?  

Kunagi arvasin, et kannatamine on selline õilis tegevus. Noh, et kõik õiged kultuuriinimesed kannatavad, põevad spliini ja on külmas ja näljas ja neist kannatustest sünnib ajatu looming ning seepärast õilistasin ka enda kannatusi. (Kirjutasin sellest ka ühes oma eelmises postituses.) Tegelikult on see "külmetava kunstniku" kuju ju puhas stereotüüp ja tänasel päeval ei pea see enam paika. Moes on olla terve, elurõõmus ja produktiivne. Ja tõepoolest pole ju mõtet oma kannatusi altarile seada. Vahel pakub elu meile küll üle mõistuse suuri väljakutseid ja suurtest traumadest välja tulekuks ongi oma kindel rütm, samamoodi ka sügavast depressioonist, aga praegu pean silmas argipäevaseid muresi, mida kipume suuremaks puhuma ja võimendama. Et sellest mustrist välja murda, tuleb harjutada pidurit tõmbama. 

Tuleb kasuks kui meil on tagataskus kartoteek märksõnadega, mis aitavad meil ennast aidata. 

Minu kartoteegist leiab näiteks selliseid märksõnu: 

 • Hinga! 
 • Loetle asju, mille eest oled tänulik! 
 • Mine välja liikuma! 
 • Paku endale vaheldust! 
 • Tee süüa! 
 • Mine kuuma dušši alla! 
 • Vaata olukorda kõrvalt! 
 • Helista sõbrale või õele-emmele-issile-ämmale! 
 • Kirjuta! 
 • Korista!
 • Valmista endale tassike teed! 
 • Poe teki alla ja puhka!
Igal inimesel võib olla tema enda kartoteek asjadest, mis tema jaoks toimivad ehkki mõned asjad on ka universaalsed. Näiteks tänutunne nagu ka liikumine ja vaheldus käivitavad meie kehas rahuloluhormoonide tootmist.  Kui ma tunnen, et meeleolu hakkab langema või ärevus tõstab pead, sirvin mõttes oma kartoteeki ja küsin, mida saan praegu enda heaks teha. Nii tõmban pidurit muretsemises mustrile. Jah, vahel tuleb ka oma emotsioonidele ausalt otsa vaadata ja mõista, mis mind siis tegelikult vaevab, aga ühes sellega tuleb hoida jalad maas ja pea selge – mitte, et see mul alati õnnestuks, aga ma püüan.  

Teades nüüd seda, et meie keha toodab vastavalt meie meeleolule, kas õnnelikke või õnnetuid rakke, annab see mulle täiendavat motivatsiooni püüelda iga päev rahulolu poole! 

Käisin hiljuti ühel sünnipäeval, kus jagati kõigile külalistele lustakad torbikmütsid. Rida täiskasvanuid istus piduliku laua ümber "tobedad" mütsikesed peas – küll oli lõbus! Mari  


 

   

 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Universum, palun tee see võimalikuks!

Vahel tuleb oma soov kõva häälega välja öelda, et see täide läheks! Järgnev postitus räägibki ühest minu südamesoovist.  Mulle nii meeldib minu praegune elukorraldus. Mulle meeldib, et olen lapsega kodune ema, ent samas on mul võimalik lapse kõrvalt kirjutada ja luua.  Mulle meeldivad meie rahulikud hommikud ja pikad jalutuskäigud. Mulle meeldivad hetked kui istun Oskariga koos põrandal ja uurin temaga koos raamatuid ja mänguasju. Mulle meeldib kui ta ronib mulle sülle ja ütleb: "Aitäh! Aitäh! Aitäh!" Mulle meeldivad hetked kui laps magab ja ma saan hiilida oma kirjutamise salamaailma, lugeda või lihtsalt mõelda enda mõtteid. Mulle meeldib, et valin oma elutempo ja tööülesanded ise. See, mida ma praegu elan, on peaaegu mu unistuste elu!  AGA uue aasta alguses saab mul emapalk läbi ja see idülliline vaikelu ei pruugi enam jätkuda. Minu kirjutamised ja esinemised annavad pisut lisasissetulekut, aga ainult nendest siiski ära ei ela. Niisiis peaksin justkui minema tööle tagasi, a

Ma väärin armastust!

Enesearmastuse seos õnnega on väga otsene ning olen sellel teemal ka varem siin blogist kirjutanud. Nagu kord ütlesin: m e saame püsivat õnne kogeda vaid siis, kui meil on terve enesehinnang – igal muul juhul on õnn vaid kassikuld. Elu paneb enesearmastust pidevalt proovile ning seepärast on see teema, millega on alati võimalik veel sügavamale minna.  Ma sain eile kaks uudist korraga, mis panid mu enesetunde võbelema ja äratasid minus väärtusetuse tunnet. Tundsin, kuidas meeleolu langes, hakkasin peas ühte ja samu mõtteid ketrama ja muutusin pahuraks. "Ma annan endast parima, aga tulemused on ikkagi kesised. Järelikumalt ma ei väärigi paremaid tulemusi ja olengi üks väärtusetu ja mõtetu inimene," käisid mõtted mu peas ringi. Õnneks olen endaga piisavalt palju tööd teinud ja märkasin, mis mu sees toimub ning ütlesin STOP!  Küsisin kõigepealt, mida ma saan enda heaks teha ja kohe tuli kiire vastus, et teen endale ühe mõnusa tassi täie teed.  Seejärel meenus mulle koolitaja Kai