Otse põhisisu juurde

Hinga värvi sisse!

Täna algab ametlikult sügis, see kõige värvilisem ja küpseid vilju täis aastaaeg, kui päike paistab kuldselt ja maapind lõhnab tummiselt. Me saame olla väga õnnelikud ja tänulikud, et elame laiuskraadil, kus loodus pakub meile nii mitmekülgseid elamusi. 

Õnne seisukohalt on meil väga vedanud, sest nimelt üks asi, mida me õnnelik olemiseks vajame, on VAHELDUS. Positiivne rutiin on hea, aga samavõrd januneb meie meel uue ja huvitava järele. Loodus pakub meile seda uudsuse elamust iga paari kuu järel. Kui meie laiuskraadil vohaks igavene suvi, ei tunneks me päikesest ja soojadest ilmadest pooltki nii suurt rõõmu kui olukorras kui suvesooja jagub meile vaid mõneks kuuks. Niisamuti tunneme rõõmu, kui sajab alla esimene lumi või kui hakkavad ilmuma esimesed kevadmärgid. Eesti loodus on nagu kunstisaal, mis pakub uut näitust iga paari kuu järel! Sügisel on need muutused looduses väga kiired nii, et tasub olla tähelepanelik ja leida aega looduses viibimiseks. Kellel on kodu lähedal mets või raba, on eriti õnnistatud, ent ka pargis jalutades saab sügismängust osa. On ju loodusel samuti suur vaimutervendav vägi! 

Üks sügismasendust ennetav tegevus, on meeled avali looduses jalutamine.  

Rõhuga MEELED AVALI, sest, mida rohkemate meeltega me midagi kogeme, seda suurema ja sügavama elamuse me sellest saame. Nii, et lisaks värvidemängu vaatamisele, tasub ka hingata sügist sügavalt sisse, lükata käed mulda või lehehunnikusse, kuulata sügishelisid ja maitsta küpseid vilju ja viimaseid pohli rabas.  

Puu Kadrioru pargis

Kuniks looduses veel värve jagub tasub neid tõepoolest endasse ammutada, teha endale värviteraapiat. Sain selle mõtte õigupoolest loodusmehelt Romet Vaimolt, kes kunagi rääkis, et püüab sügisvärve justkui endasse talletada, et selle võrra talve kergemini mööda saata. Olen seda põhimõtet püüdnud jälgida ja käia sügisel looduses värve sisse hingamas ja seda sõna otseses mõttes. 

Mina teen nii, et seisan kirjuks värvunud puu all, toetan jalad tugevalt maha, hingan sügavalt ja kujutan, kuidas need värvid minu sisse voolavad.  Proovi ka! 

Hiina meditsiini järgi on sügis periood, kus tuleks toetada oma kopse. Õues tehtud hingamisharjutused on selleks sobivad. Need tugevdavad meie kopse ja aitavad saavutada selgust ja emotsionaalset rahu. 

Lisalugemist, milliseid soovitusi sügiseks jagab Hiina meditsiin, saab lugeda mu kunagisest artiklist: https://sonumid.ee/2019/10/08/hiina-meditsiini-soovitused-sugiseks/

Imeilusat sügist kõigile! 


Mari 
 

 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Depressioonist võib jääda sõltuvusse!

NB! Selles postituses jagatud mõtted on suunatud vaimse tervise probleemide ennetamiseks. Juhul kui juba on tekkinud depressioon või mõni muu vaimse tervise häire, tuleb sellele läheneda teaduspõhiselt.   Sain hiljuti raamatut "Zen ja oskus olla õnnelik" lugedes teada, et need rakud, mis on tekkinud meie kehas sellel ajal, kui olime kurvad või masendunud, janunevad hiljem kurbuse ja masenduse järgi ning annavad seda infot omakorda järgmistele rakkudele edasi. Samas õnnelikel hetkedel tekkinud rakud, kannavad edasi õnnelikku informatsiooni, oskavad tunda õnnetunnet ja janunevad heade tunnete järgi. (Olgu öeldud, et ühes tunnis tekib inimkehas umbes 18 miljardit uut rakku.)   See avastus kinnitas minu jaoks veelkord, et kurvameelsuses "mõnuleda" pole mõtet. (Mina kippusin kunagi mõnulema.) Kui on raske, paha, ebamugav, pole mõtet selle tunde sisse järjest sügavamale kaevuda. Sellel ajal kui me selles tundes püherdame, toodab meie keha depressiooni järgi janunevaid rak

Universum, palun tee see võimalikuks!

Vahel tuleb oma soov kõva häälega välja öelda, et see täide läheks! Järgnev postitus räägibki ühest minu südamesoovist.  Mulle nii meeldib minu praegune elukorraldus. Mulle meeldib, et olen lapsega kodune ema, ent samas on mul võimalik lapse kõrvalt kirjutada ja luua.  Mulle meeldivad meie rahulikud hommikud ja pikad jalutuskäigud. Mulle meeldivad hetked kui istun Oskariga koos põrandal ja uurin temaga koos raamatuid ja mänguasju. Mulle meeldib kui ta ronib mulle sülle ja ütleb: "Aitäh! Aitäh! Aitäh!" Mulle meeldivad hetked kui laps magab ja ma saan hiilida oma kirjutamise salamaailma, lugeda või lihtsalt mõelda enda mõtteid. Mulle meeldib, et valin oma elutempo ja tööülesanded ise. See, mida ma praegu elan, on peaaegu mu unistuste elu!  AGA uue aasta alguses saab mul emapalk läbi ja see idülliline vaikelu ei pruugi enam jätkuda. Minu kirjutamised ja esinemised annavad pisut lisasissetulekut, aga ainult nendest siiski ära ei ela. Niisiis peaksin justkui minema tööle tagasi, a

Ma väärin armastust!

Enesearmastuse seos õnnega on väga otsene ning olen sellel teemal ka varem siin blogist kirjutanud. Nagu kord ütlesin: m e saame püsivat õnne kogeda vaid siis, kui meil on terve enesehinnang – igal muul juhul on õnn vaid kassikuld. Elu paneb enesearmastust pidevalt proovile ning seepärast on see teema, millega on alati võimalik veel sügavamale minna.  Ma sain eile kaks uudist korraga, mis panid mu enesetunde võbelema ja äratasid minus väärtusetuse tunnet. Tundsin, kuidas meeleolu langes, hakkasin peas ühte ja samu mõtteid ketrama ja muutusin pahuraks. "Ma annan endast parima, aga tulemused on ikkagi kesised. Järelikumalt ma ei väärigi paremaid tulemusi ja olengi üks väärtusetu ja mõtetu inimene," käisid mõtted mu peas ringi. Õnneks olen endaga piisavalt palju tööd teinud ja märkasin, mis mu sees toimub ning ütlesin STOP!  Küsisin kõigepealt, mida ma saan enda heaks teha ja kohe tuli kiire vastus, et teen endale ühe mõnusa tassi täie teed.  Seejärel meenus mulle koolitaja Kai